Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Janusz Wilczyński
Podniesienie opłat za wywóz śmieci o 70%, mniejsza częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych, mniej o połowę worków na śmieci segregowane oraz limit 120 l na odbiór odpadów bio. Ponadto cena za 1 m3 zużytej wody - 12 zł, gdy w gminie Kołbaskowo jest to złotych 10. Zmiany w gospodarce odpadami w Dobrej od 1 stycznia br. spowodowały, że część mieszkańców protestuje, a do wójt Dobrej wpłynie petycja o modyfikację zasad odbioru odpadów. Naszym gościem jest radny Dobrej, z ugrupowania Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra, Paweł Malinowski.

Czy ogrody ROD są objęte niższymi taryfami prądu do ustalonego limitu zużycia? Czy zużycie energii elektrycznej 250 kW na rok dla jednej działki jest wystarczające? Na pytania działkowca Pana Mariusza odpowiada prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Działkowców Tadeusz Jarzębak.

Prosząca o anonimowość Słuchaczka pyta, dlaczego dolny pasaż handlowy przy ul.Jasnej 15 w Szczecinie nie jest ogrzewany. Czy rzeczywiście w obiekcie brak ogrzewania? Rozmowa z kierownikiem Administracji Osiedla Słonecznego Spółdzielni Mieszkaniowej Dąb Piotrem Sykułą.

Społeczna Straż Rybacka PZW w Szczecinie otrzymała 40 fotopułapek. Czy ten sprzęt pomoże w skutecznym zwalczaniu kłusownictwa na wodzie? Rozmowa z koordynatorem Społecznej Straży Rybackiej Okręgu PZW w Szczecinie Mariuszem Kiriaką.

Pan Jacek pisze: Czy zawsze bez waszej interwencji nic nie może być załatwione tak, jak powinno być? Około trzech tygodni temu patrol policji konnej, przejeżdżając chodnikiem ulicy Felczaka przy Urzędzie Miasta, prawdopodobnie nie zgłosił do odpowiednich służb faktu, iż koń wypróżnił się na chodnik. Przez ten czas trochę deszcz wymył, trochę wiatr wywiał, ale jednak nadal coś leży.W załączeniu zdjęcie.


Zaprasza Janusz Wilczyński
Znów czuć siarkę w Szczecinie, informuje Słuchaczka. Co na to Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie? Odpowiada Karolina Kłobus, naczelnik Wydziału Inspekcji.

Słuchaczka skarży się na zbyt mało busów z Wegorzyna do Łobza. Czy jest źle? Rozmowa z burmistrzem Węgorzyna Moniką Kużmińską.

Kiedy przenośne toalety wrócą na Jasne Błonia, co z zanieczyszczeniem stawu przy ul.Nad Rudzianką? Odpowiada Paulina Łątka z UM Szczecin.

Oszustwa seniorów na pokazach np. garnków od stycznia br. są prawie niemożliwe. Ale oszuści naciągają starszych przez telefon. Jak się przed tym bronić? Mówi Miejski Rzecznik Konsumentów Longina Kaczmarek.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Problemy z toaletą na niedawno otwartym węźle przesiadkowym Głębokie w Szczecinie. Instalacja sanitarna jest tam regularnie zapychana. Toaletę musieliśmy wyłączyć z użytkowania - potwierdził rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński. Jak i kiedy problem zostanie rozwiązany - tego na razie nie wiadomo. Dla kierowców i motorniczych ustawione są przenośne toalety.

Na przejściu dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 8 w Szczecinie jest zbyt niebezpiecznie - uważają Słuchacze. Jak to rozwiązać? Naszym gościem był dyrektor placówki Krzysztof Ponikowski.

Woda w kranach na szczecińskich Pomorzanach ma zbyt dużo chloru - uważa Słuchacz. - Regulowaliśmy ciśnieniami w tamtym rejonie miasta, może być to nasza wina. Trwa tam nowego węzła przesiadkowego w związku z tym włączana była nowa sieć wodociągowa wybudowana przez wykonawcę. Z tej też przyczyny mogło dojść do zerwania jakichś osadów nagromadzonych we fragmencie rurociągu - mówił rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie Tomasz Makowski. Rzecznik dodał, że woda była zbadana po sygnale Słuchacza i wyniki wykazały dziesięciokrotnie mniejsze stężenie, niż dopuszczają normy.

W audycji powróciliśmy do sprawy zatruwania powietrza w Barlinku. Wielu mieszkańców obwinia działający w mieście zakład z branży metalurgicznej Hacon. Naszym gościem był burmistrz Dariusz Barlinka Zieliński.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Mieszkańcy Gryfina dojeżdżający do Szczecina nie mają lekko - od dziś pociągi na tej trasie jeżdżą objazdem przez Dąbie - rozpoczęła się rozbiórka mostu nad Regalicą. Naszymi gośćmi byli Damian Kurpiel w Polregio w Szczecinie oraz zastępca burmistrza Gryfina Tomasz Miler.

Grzegorz Gruca ze stowarzyszenia "Prawo na drodze" wygrał kolejny sądowy proces - chodzi o parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania przy ul. Stoisława - oczywiście brakowało tam linii. Miasto powołało biegłego, ale nic to nie dało. Proces był o złotówkę, ale w efekcie miasto, czyli podatnicy zapłacą z tytułu kosztów procesów ponad 1500 zł. Jak mówił pan Grzegorz - do tej pory w sprawach szczecińskiej strefy zapadły już 194 wyroki - wg szacunków miasto kosztowało to ponad 25 tys. zł. Naszym gościem był także rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie sędzia Tomasz Szaj.

A propos tematu zarobków motorniczych - mamy kolejne "odcinki". Jest też pewne zapewnienie dyrektora spółki Tramwaje Szczecińskie.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Nasi Słuchacze zastanawiają się jak wygląda pomoc dla mieszkańców bloku przy ul. Lnianej - przypomnijmy w nocy z soboty na niedzielę w jednym z mieszkań wybuchł pożar, zginęła starsza kobieta. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. pomocy społecznej Maciej Homis.

To, że parkowanie 10 metrów od skrzyżowania jest zabronione to wiemy, ale od którego miejsca zastanawia się nasz Słuchacz. Naszym gościem był Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Drogowego.

Psy w parkach biegając bez żadnej kontroli m.in. w Parku Żeromskiego - skarży się pani Katarzyna. Naszym gościem była rzeczniczka Straży Miejskiej Joanna Wojtach.

Napisał do nas pan Arkadiusz: "na Osowie na ul Miodowej jadąc w kierunku szczecińskiej Gubałówki po prawej stronie jest taka wąska, 12-metrowej szerokości niezagospodarowana działka. Kiedyś chcieli ją nabyć właściciele sąsiednich posesji w celu poprawy zagospodarowania swoich ogrodów. Miasto Szczecin nie wyraziło zgody i sprzedało tę działkę w przetargu. Wszyscy sąsiedzi byli przekonani, że na tej niewielkiej działce uda się postawić najwyżej niewielki domek. I jakież było zdziwienie sąsiadów, gdy okazało się, że działkę kupił deweloper i zamierza w tym miejscu postawić trzy 130 metrowe domy o wysokości 9 metrów. Szerokość działki sprawia, że domy są planowane w odległości zaledwie 1,5 metra (!) od sąsiednich posesji. Dla mieszkańców to typowy przykład patodeweloperki, bo postawienie 9 metrowego budynku 1,5 metra od granicy działki trudno nazwać inaczej". Pan Arkadiusz był dziś naszym gościem.

Kilka tematów do rzeczniczki Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego Hanny Pieczyńskiej: kiedy zakończy się trwająca już ponad rok przebudowa ul. Mieszka I (wykonawca deklaruje 31 stycznia) - odpowiada za to sieć sklepów Ikea, kiedy poprawione zostanie rondo przy ul. Szerokiej i Modrej oraz co z matą rozchodnikową na ul. Szafera i dlaczego zlikwidowano jedno z połączeń autobusu nocnego 525.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W audycji poruszyliśmy temat pożaru, który wybuchł w jednym z mieszkań przy ul. Lnianej na Os. Słonecznym. Niestety zmarła starsza kobieta. Jak się okazuje Straż Pożarna miała problem by dojechać na miejsce, ze względu na nieprawidłowo zaparkowane samochody mieszkańców. Naszymi gośćmi byli rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie mł. bryg. dr Tomasz Kubiak oraz prezes Spółdzielni Dąb Józef Karbowniczyn.

Temat dostępności sieci światłowodowej wywołał sporo komentarzy naszych Słuchaczy. Dziś naszym gościem był rzecznik Orange Polska Wojciech Jabczyński.

Nie ma przejazdu na drodze powiatowej Nowogard - Strzelewo, trwają tam prace remontowe. Słuchacze jednak skarżą się, że nie ma o tym informacji - kierowcy dowiadują się dopiero tuż przed zakazem przejazdu. Naszym gościem był wicestarosta goleniowski Tomasz Kulinicz. Jak mówił - jutro wieczorem prace powinny się zakończyć.

Nasza Słuchaczka jest delikatnie mówiąc zniesmaczona życzeniami dla Babć i Dziadków opublikowanymi na miejskim profilu "Szczecin Floating Garden".
Zaprasza Janusz Wilczyński
18 stycznia przez co najmniej kilka godzin w Szczecinie i okolicach był znacznie podwyższony poziom dwutlenku siarki w powietrzu. Jaka była tego przyczyna? Rozmowa z naczelnikiem Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie Karoliną Kłobus.

Pacjent nie otrzymał swoich wyników badań krwi w laboratorium diagnostycznym przy szpitalu przy ul.Unii Lubelskiej. Rejestratorka powiedziała, że najpierw te wyniki powinien zobaczyć lekarz. Czy miała rację? Rozmowa z rzeczniczką szpitala dr Joanną Woźnicką.

Wpisana do rejestru zabytków kamienica przy ul.Malczewskiego w Szczecinie została obudowana nowoczesnym blokiem. Piotr Czypicki ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego nie pozostawił na tej realizacji suchej nitki. Czy słusznie? Jak powinno się łączyć stare budynki z nowoczesnymi? Rozmowa z dr hab. inż. Michałem Domińczakiem - ekspertem Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. gospodarki przestrzennej, architektem i historykiem urbanistyki.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasza Słuchaczka zastanawia się, jak rozliczyć ulgi podatkowe za ub. rok. Naszym gościem był Maciej Koniuszewski Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Trybuny na basenie przy Szkole Podstawowej nr 51 w Szczecinie zamknięte. Powód? Brak dyscypliny wśród... rodziców. Dyrektor placówki Dariusz Szklarski przyznał w naszej audycji, że trybuny były otwierane podczas zawodów i innych imprez, ale z tej decyzji jednak się wycofał - zagrażało to bezpieczeństwu dzieci - rodzice krzyczeli, zarówno na dzieci jak ratowników, dochodziło też do "scysji".

Szczecińska Energetyka Cieplna wstrzymuje się z wystawieniem faktur korygujących za grudniowe dostawy ciepła. Ministerstwo Klimatu i Środowiska w grudniu poinformowało spółkę, że nie może ona skorzystać z rządowych rekompensat. Trwają prace nad zmianą ustawy - mówiła rzeczniczka SEC-u Danuta Misztal.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasz stały Słuchacz, pan Zdzisław skarży się na nową organizację parkingu przy Przychodni Portowej w Szczecinie - część jest ogrodzona, są szlabany. Skąd te zmiany i na czym polegają? O tym mówił prezes zarządu placówki Karol Wasilewski.

Nasz Słuchacz złożył wniosek dot. dofinansowania ogrzewania urządzeniami elektrycznymi. I do tej pory cisza. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. pomocy społecznej Maciej Homis.

Sprzedaż "bezcennych" garnków czy pościeli odchodzi do lamusa? Teraz podczas takich pokazów nie będzie można zawierać umów kredytowych. Naszym gościem była Longina Kaczmarek, Miejski Rzecznik Konsumentów.

Pracownicy szczecińskiej komunikacji miejskiej wysyłają nam swoje "odcinki" wypłat. Pierwszy z SPA Klonowica - dot. 176 przepracowanych godzin, drugi to motorniczy - tu przepracowane 172 godziny.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Jest finał sprawy dostępu do plaż w Wisełce i Świętouściu - Woliński Park Narodowy zrezygnował z pobierania opłat od osób, które idą tylko na kąpielisko. Naszymi gośćmi były dyrektor WPN Wioletta Nawrocka oraz burmistrz Wolina Ewa Grzybowska.

Napisała do nas Słuchaczka w sprawie profilaktyki raka piersi: "wybieram się do poradni onkologicznej w szpitalu na Pomorzanach i co słyszę? - Nie możemy pani umówić, bo pielęgniarka, która umawia pacjentów onkologicznych jest na zwolnieniu. Nikt jej nie zastępuje w tym czasie! I mimo, że w rejestracji siedzą 4 panie, żadna nie ma namaszczenia i specjalistycznych kursów, żeby mnie po prostu zarejestrować na wizytę. Zostawi pani numer telefonu, będzie dzwonić jak wróci - słyszę na koniec - termin najbliższy mamy co prawda na listopad, no ale coś tam postara się pewnie szybciej w pani przypadku. Do onkologa! Na listopad! Oczywiście kończy się tym, że idę w poniedziałek na biopsję prywatnie".
Mamy w tej sprawie komentarz rzeczniczki placówki Bogny Bartkiewicz: "sytuacja, kiedy pielęgniarka lub rejestratorka jest na zwolnieniu, ale obecne są inne rejestratorki, a mimo to pacjentowi odmawia się rejestracji, nie powinna mieć miejsca. Jeśli rejestratorki mają wątpliwości co do pilności rejestracji pacjenta na badania (na podstawie wyników dotychczasowych badań), wówczas konsultują to z obecnym w poradni lekarzem lub w sytuacji jego nieobecności (np. w dniu, kiedy dana poradnia jest nieczynna) – kserują dokumentację medyczną, konsultują z lekarzem i po rozmowie z nim niezwłocznie kontaktują się z pacjentem, informując o ustaleniach (zazwyczaj następnego dnia roboczego). Biopsja jest badaniem z zakresu pogłębionej diagnostyki, inwazyjnym, którego uzasadnienie wykonania oraz rodzaj (biopsja cienkoigłowa, gruboigłowa) musi potwierdzić i ustalić lekarz specjalista. Wówczas wystawia skierowanie. Nie decyduje o tym ani pielęgniarka, ani tym bardziej rejestratorka. Rejestracja na biopsję nie wymaga „nadzwyczajnych kompetencji’, jednak musi być poprzedzona wizytą pacjenta u lekarza specjalisty w odpowiedniej poradni (z powodów opisanych wyżej) – w opisywanym wyżej przypadku: ginekologicznej lub onkologicznej. To wynika z procedur i funkcjonującego w kraju systemu opieki ambulatoryjnej. Brak możliwości zarejestrowania pacjentki na biopsję, bez uprzedniej wizyty u lekarza specjalisty, który wystawia skierowanie na biopsję, nie jest wynikiem niechęci czy niekompetencji pracownika rejestracji – brak skierowania na biopsję uniemożliwia rejestrację na to badanie.
W skrócie wygląda to tak:
- najpierw rejestracja do specjalisty w poradni (w tym wypadku u onkologa),
- na wizycie specjalista wystawia skierowanie na badania specjalistyczne (w tym wypadku biopsję),
- potem rejestracja na to badanie w pracowni
- następnie wykonanie badania w pracowni, we wskazanym terminie.
W sytuacji, gdy w przypadku pacjenta onkologicznego lekarz ocenia konieczność wykonania badań jako pilnych, to by przyspieszyć diagnostykę, powinien on wystawić takiemu pacjentowi kartę DiLO (wystawić ją może zarówno lekarz POZ, jak i każdy inny lekarz specjalista), która nadaje szybszy tryb rejestracji, badań, diagnozy w zakresie chorób onkologicznych".
Sprawę komentowała też naczelnik Wydziału Departament Postępowań Wyjaśniających w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta Urszula Rygowska-Nastulak. Nasz gość mówił też o sytuacji naszego Słuchacza, pana Zdzisława, który wykonał badania w prywatnym punkcie działającym przy szpitalu przy Unii Lubelskiej - naszemu Słuchaczowi odmówiono podania wyników, tłumacząc się, że najpierw musi zobaczyć je lekarz.

Słuchacze skarżą się na nieustające problemy z przejazdem przez Bezrzecze. Kiedy skończą się tam remonty? Naszym gościem był rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński.
12