Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Najstarsza szczecińska biblioteka znajduje się w Archiwum Państwowym w Szczecinie. Jest historię przedstawiła w książce Janina Kosman.
Początki biblioteki szczecińskiego archiwum sięgają 1824 roku - mówi Janina Kosman, autorka książki i pracownica Archiwum.

- Mamy bogaty zbiór starych druków oraz starodrucznych druków ulotnych. Trzeba przede wszystkim wymienić biblię z 1487 roku. Oprócz bardzo spektakularnych starych druków, jak inkunabuły, biblie, czy egzemplarz kosmografii, jeden z dwóch w Szczecinie - mówi Kosman.

Biblioteka zajmuje historyczne wnętrza w archiwum. Do dziś zachowały się kute schody, półki, a nawet świetlik między piętrami - opowiada Iga Bańkowska, pracownik Archiwum Państwowego.

- To pomieszczenie jest bardzo klimatyczne. Jak się wchodzi, to zdecydowanie można się poczuć jak w innym świecie. Niedawno jedna czytelniczka określiła schody, jako schody do nieba. Jeżeli chodzi o meble, jakiś czas temu gościliśmy fotografów, którzy są skupieni wokół audycji "Migawka" Radia Szczecin i było fotografowane. To jest najbardziej fotografowana szafa w Polsce - mówi Bańkowska.

Dziś w bibliotece Archiwum Państwowego w Szczecinie jest 30 tysięcy książek.

Książka Janiny Kosman nosi tytuł "Jedna biblioteka - trzy historie".
Znajduje się ona w Archiwum Państwowym w Szczecinie - mówi Janina Kosman, autorka książki.
Biblioteka zajmuje historyczne wnętrza w archiwum. Do dziś zachowały się kute schody, półki, a nawet świetlik między piętrami - opowiada Iga Bańkowska.
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty