Zapasy Językowe
Radio SzczecinRadio Szczecin » Zapasy Językowe
  • "Zapasy Językowe" - prowadząca dr Maria Kabata z Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Premiera w każdy wtorek o godzinie 14:40 na antenie Radia Szczecin

Cykl felietonów traktujący o zagadnieniach poprawnościowych współczesnego języka polskiego. Opowieści o ortografii i gramatyce polskiej przeplatane są ciekawostkami z regionu. Trudne zagadnienia filologiczne, przystępnie zaprezentowane w kontekście nowych zjawisk kulturowych i społecznych, pokazują, że historia kołem się toczy również w polszczyźnie.
Zapasy Językowe (24.01.2023) - Spadkobiercy
Rzeczownik spadkobierca ma czytelną budowę dla każdego użytkownika polszczyzny – to ten kto bierze spadek. Niepoprawna jest forma spadkobiorca!, choć mamy w języku polskim poprawne słowa z tym członem: podatkobiorca, kredytobiorca, czy zleceniobiorca.
Zapasy Językowe (17.01.2023) - Dedykacja
Słowo dedykacja oznacza ‘poświęcenie, ofiarowanie czegoś komuś’, jest to na przykład własnoręczny napis na ofiarowanym przedmiocie lub tekst samego autora dzieła. Współcześnie dedykacje są rzadsze, mniej pomysłowe, skromniejsze, a coraz częściej – pod wpływem języka angielskiego – zaczynamy używać czasownika dedykować w innych znaczeniach.
Zapasy Językowe (10.01.2023) - Utarty szlak
Szlak jest drogą lub traktem wyznaczonym przez chodzenie, jeżdżenie; jest drogą, którą ktoś przebył w jakimś celu. W dawnej Polsce funkcjonowały wyrażenia czarny szlak lub hetmański szlak, które oznaczały drogę częstych napadów tatarskich.
Zapasy Językowe (03.01.2023) - Mijamy, tak już musi być

Krzysztof Krawczyk śpiewał:

"Mijamy płynie czas

Czas nigdy nie omija nas"

Polska frazeologia przypomina nam o upływie czasu, a bogata polszczyzna pozwala uświadomić sobie kruchość życia i jego przemijalność.

Zapasy Językowe (27.12..2022) - Radio, studio i logo
Rzeczowniki radio i studio zapożyczyliśmy jako formy nieodmienne, ale z czasem zadomowiły się w języku polskim i dostosowaliśmy je do naszego systemu odmiany. Wyraz logo jest zapożyczeniem dużo młodszym, ale już widać, że podąża drogą wytyczoną przez słowa radio i studio.
Zapasy Językowe (20.12.2022) - Słoń
Pochodzenie wyrazu słoń w polszczyźnie jest tematem dyskusji i sporów wśród językoznawców, a współczesna frazeologia polska wykorzystuje obraz słonia w ciekawych kontekstach kulturowych.
Zapasy Językowe (13.12.2022) - Nowość
Wszystko co nowe i nowo wprowadzane, innowacyjne przyciąga uwagę ludzi, w przeciwieństwie do starego, znanego, więc nieciekawe. Nowe rzeczy, zjawiska i pomysły fascynują, bo pojawiły się niedawno i w pewien sposób zmieniają zastany stan rzeczy, a nowość wydaje się ludzkości lepsza oraz wspanialsza.
Zapasy Językowe (06.12.2022) - Pieniądze
Pieniądze są związane nierozerwalnie z naszym współczesnym życiem. Dzieje ludzkości pokazują, że nie zawsze tak było. W Babilonii kupowano wszystko za zboże, ludy pasterskie zaś za jednostkę płatniczą uznały bydło.
Zapasy Językowe (29.11.2022) - Mieszkowice
Mieszkowice – miasto położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim. Jego dawną nazwę możemy przetłumaczyć jako „Niedźwiedzi Las”, a współczesną powojenną nową nazwę utworzono od imienia Mieszek.
123456