Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Olaf_Scholz
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Olaf_Scholz
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że nie widzi możliwości powrotu do normalnych relacji z Moskwą.
Przed nadchodzącymi szczytami w Brukseli, Bawarii i Madrycie szef rządu federalnego wezwał do opracowania „planu Marshalla” dla Ukrainy.

W Bundestagu kanclerz Olaf Scholz zaznaczył, że Niemcy będą pomagać Ukrainie tak długo, jak tylko będzie to potrzebne. „Haubicoarmaty PzH 2000 trafiły już na Ukrainę. Wyślemy też 30 samobieżnych jednostek artyleryjskich Gepard i systemy obrony powietrznej IRIS-T” - zapewnił. Szef rządu federalnego obiecał poparcie dla starań Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej.

Zdaniem Olafa Scholza, obecne zachowanie Władimira Putina nie pozostawia przestrzeni do „normalnej” dyskusji. „Partnerstwo z Rosją jest w dającej się przewidzieć przyszłości niewyobrażalne. Nie uważamy jednak, że akt NATO-Rosja przestał istnieć” - podkreślił.

Kanclerz powtórzył, że Niemcy będą bronić „każdego centymetra” terytorium NATO. Przypomniał też o planach zwiększenia zaangażowania wojskowego na Litwie i Słowacji. Dodał, że jednym z tematów zbliżającego się szczytu G7 w Bawarii będą „dalsze warianty” pomocy finansowej dla Ukrainy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty