Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował, że w związku z sytuacją na Odrze Inspekcja Weterynaryjna rozpoczęła działania 2 sierpnia. Podczas posiedzenia połączonych komisji sejmowych: gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa powiedział, że do tej pory pobrano 229 próbek śniętych ryb. Jak mówił, w pierwszej kolejności Inspekcja wyklucza wystąpienie choroby zakaźnej zwalczanej z urzędu. Dodał, że wstępnie zabezpieczono je do ewentualnych dalszych badań.
Krzysztof Jażdżewski powiedział, że Inspekcja Weterynaryjna prowadzi badania w kierunku podstawowych metali ciężkich, pestycydów oraz związków węglowodorowych. "Próbki, które zostały pobrane do 14 sierpnia, zostały przebadane w kierunku metali ciężkich i tutaj nie mieliśmy żadnych podwyższonych parametrów poza dwoma próbkami - mówię tutaj o rtęci - dwa parametry były w dwóch próbkach podwyższone" - powiedział. Jak zaznaczył, "rtęć w tkankach nie była przyczyną śnięcia tych ryb".
Wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej powiedział, że pozostałe badania - na przykład na obecność pestycydów - wymagają odpowiedniego przygotowania i czasu. Według niego, w środę lub w czwartek należy się spodziewać kolejnej partii wyników badań.
Krzysztof Jażdżewski poinformował też, że w Instytucie Weterynaryjnym Puławach wykonywane są dodatkowe badania próbek z województw dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego w kierunku radionuklidów i dioksyn. Mają być one dostępne w piątek.