Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall jest w stanie dostarczyć Ukrainie w sumie 139 czołgów Leopard typu 1 i 2. Producent z Düsseldorfu zastrzegł jednak, że niektóre z nich musiałyby najpierw zostać przywrócone do używalności, co może potrwać kilkanaście miesięcy. We wtorek szef niemieckiego MON Boris Pistorius powiedział, że decyzja w sprawie Leopardów może zapaść lada dzień.
Obecnie koncern Rheinmetall przygotowuje 22 Leopardy 2A4, które zimą mogłyby zostać bezpośrednio przekazane Ukrainie. "Remont konserwacyjny tych czołgów zajmie niespełna rok" - poinformował jeden z rzeczników nadreńskiej firmy.

Nieco wcześniej szef zarządu koncernu Rheinmetall powiedział tygodnikowi "Stern", że szybsza finalizacja renowacji tych pojazdów jest mało prawdopodobna. "Niektóre z nich stały ponad 10 lat z otwartym włazem, a wewnątrz są porośnięte pleśnią - przyznał Armin Papperger.

Lepiej przebiega remont 29 czołgów Leopard 2, które mają trafić do państw wschodniej flanki NATO w ramach tak zwanej "wymiany okrężnej". Najpóźniej wiosną mają zostać przywrócone do używalności. Już w kwietniu zeszłego roku firma Rheinmetall złożyła wniosek do rządu Olafa Scholza o dostawę 88 czołgów Leopard 1A5, który do dziś nie został rozpatrzony. W sumie chodzi więc o 139 wozów.

Decyzja w sprawie Leopardów jeszcze nie zapadła. Dziś nowy szef MON Boris Pistorius powiedział, że partnerzy posiadający te czołgi mogą już rozpocząć szkolenia ukraińskich żołnierzy z ich obsługi. Do tej pory Berlin nie zezwolił ani na wysłanie Leopardów z własnych zasobów, ani na ich eksport z innych krajów. Polski rząd wysłał do Berlina wniosek o udzielenie zgody, podkreślając jednocześnie, że przekaże Ukrainie czołgi bez względu na stanowisko Niemiec.

Zdaniem Borisa Pistoriusa ostatnie słowo w tej sprawie ma kanclerz Olaf Scholz. Media przewidują, że jutro rano w Bundestagu ogłosi swoją decyzję.
"Remont konserwacyjny tych czołgów zajmie niespełna rok" - poinformował jeden z rzeczników nadreńskiej firmy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty